Kişisel Site

Prostata iyi gelen yiyecekler

26 Mayıs 2013 | Yazar: Ahmet YILMAZ | Henüz yorum yapılmamış | 2.379 Görüntülenme

Erkek üreme sisteminde büyük bir öneme sahip olan prostat bezi, mütenevvi nedenlerden ötürü hasara uğramakta ve görevini yeteri kadar yerine getiremediği durumlarda da prostat hastalıkları baş göstermektedir. Prostat iltihabı, prostat büyümesi ve prostat kanseri gibi ciddi rahatsızlıklara yakalanmamak için ya da bu hastalıklardan kısa sürede kurtulmak için prostata iyi gelen besinleri bilmeli ve bu besinleri düzenli bir şekilde özen göstermelisiniz.
prostata-iyi-gelen-yiyeceklerProstata iyi gelen yiyecekler
E vitamini başta olmak üzere, selenyum ve çinko minerallerini içeren tüm sebze ve meyveler prostata iyi gelen yiyeceklerdendir. Antioksidan açısından zengin olan kiraz, çilek, portakal, mango, papaya, kavun, kivi, erik, üzüm, karpuz, greyfurt gibi taze meyveler prostat için tüketilmesi öneren meyvelerdir.
Hastalıklardan korumada ve vücut direncini arttırmada büyük rol oynayan sebzeler ise pek çok sorunda uzmanlarca tüketimi önerilen yiyeceklerin başında gelir. Sebze tüketimi ile pek çok rahatsızlığınızdan kurtulabileceğiniz gibi, prostat sorunlarından da kendini koruyabilirsiniz. Yeşil yapraklı sebzeler, brokoli ve yeşil biber besin değeri en yüksek olan sebzelerin başında gelmektedir. Ispanak, lahana, kırmızı dolmalık biber, havuç, domates, kış kabağı, tatlı patates, brüksel lahanası gibi sebzeleri de düzenli tüketerek prostat hastalığına karşı önlem alabilirsiniz.

Tam tahıllar ve kepek, yağsız gıdalar, bitkisel yağlar, domates, yumurta, sarımsak, deniz ürünleri, süt, fındık, baklagiller, mercimek, fasulye, tavuk, yağsız yoğurt prostata iyi gelen diğer besinlerdir.

Bir önceki Şekere iyi gelen yiyecekler başlıklı konumuzda şeker hastaları ne yemeli, şeker hastalarının yemesi gerekenler ve şeker hastalığına ne iyi gelir hakkında bilgiler sunulmuştu.

Benzer Yazılar

niyasin-faydalari-nelerdir
Bir besin içeriği olan niasin pek çok çeşitli formlarda bulunmakta ve farklı türevleri ile raflarda uzun süre yer alacak olan gıdalarda yer almaktadır. Niysin türevlerinin hemen hemen her birisi vücutta hormonal ve metabolik tepkimelere yol açar; ancak her niyasin türünün insan sağlığı üzerindeki etkileri birbirinden ...
metabolizmaya-zararli-yiyecekler
Tüketmiş olduğumuz besinlerin vücudumuz tarafından enerjiye dönüştürülmesine metabolizma adı verilmekte ve bu sürecinde gerçekleşmiş olduğu hız, metabolizma hızı olarak tanımlanmaktadır. Herkesin metabolizma hızı gün gün değişkenlik göstermekte ve değişkenlikte gün içinde tüketmiş olduğumuz gıdaların k...
emboli-hastasi-nasil-beslenmeli
Ciddi bir damar hastalığı olarak kendini gösteren emboli, vücudun mütenevvibölgelerinde görülebilen bir hastalık çeşididir ve rahatsız edici belirtilerle kendini gösteren bu hastalıkta beslenmeye özen gösterilmesi sağlık açısından çok önemlidir. Emboli hastalarının hemen hepsi bu hastalıkla baş etme süresi iç...

Yorumlar