Kişisel Site

Heyecan nasıl yenilir?

4 Haziran 2013 | Yazar: Ahmet YILMAZ | Henüz yorum yapılmamış | 904 Görüntülenme

Beklenmedik ya da bilinmedik bir durum ile karşılaşıldığı zaman vücut yapısının tamamen sarsılmış, alt üt edilmiş haline ya da sinir sisteminin hayat uzuvların dengesini bozması durumuna heyecan denilmektedir. Heyecanın çıkış noktası adrenalin bezidir ve bir kişi heyecanlandığı zaman adrenalin bezi salgıları organlara doğru yayılmaya başlayarak vücudun tepeden tırnağa dengesi bozulur. Beklenmedik ancak mutlu edici olaylar karşısında yaşana heyecanlar bir süre sonra geçebilmektedir, ancak mutsuz edici kötü heyecanların süresi daha uzun olabiliyor. Bu durumda kötü heyecanı yenmenin yolları hakkında sizlere bilgiler sunuyoruz. İşte heyecanı yenmenin yolları:
heyecani-yenmek-icin-ne-yapmaliHeyecanı yenmek için ne yapmalı
Stresli bir olay yaşayacağınız bir durum söz konusu ise, bu duru öncesinde kendinizi rahatlamanın yollarına başvurmalısınız. Gevşeme ve nefes egzersizleri sakinleşmenin ve üzerinizdeki stresi atmanın en etkili yollarından biridir.
Yaşadığınız heyecanı yenmek için sizi strese sokan bastırılmış duygularını bir kağıda yazın ve çöpe atın. Yazdıklarınızı çöpe atarken beyninizden sildiğinizi ve arındığınızı hissetmeye çalışın.

Heyecan anında yakın bir arkadaşınızla iletişime geçip duygularınızı ona anlatabilirsiniz. Bu sayede sakinleşmiş olursunuz.
Heyecan anında fiziksel aktivitelerinizi kısıtlayın. Kendinizi dinlenmeye çekin ve dinlenme sonrasında yapacaklarınızı kafanızda planlayın. Ancak yaptığınız planların sizi mutlu edecek şeyler olmasına özen gösterin.

Bir önceki Ruh sağlığını etkileyen faktörler nelerdir? başlıklı konumuzda ruh sağlığını etkileyen alışkanlıklar, ruh sağlığını etkileyen alışkanlıklar nelerdir ve ruh sağlığını etkileyen faktörler hakkında bilgiler sunulmuştu.

Benzer Yazılar

cocuklarda-cinsel-tacizin-psikolojik-etkileri
Günümüzde psikoloji uzmanları çocukların pek çoğunun cinsel taciz ya da cinsel istismar ile çok sık karşılaştıklarını, çocuklukta yaşanan bu cinsel taciz durumlarının hem çocukluk dönemlerinde hemde ergenlikte ciddi psikolojik problemlerin husule gelmesine neden olduğunu söylemekteler. Travmatik etkileri en şiddet...
kis-depresyonu-kilo-aldirir-mi
Kış aylarında hareket azlığı özellikle ev hanımlarının kilo sorunlarıyla karşılaşmasına sebep olduğu kadar, uzmanlar birtakım hastalıklarında kış aylarında kilo yapabileceği için bu hastalıkların tedavisi konusunda uyarılarda bulunuyor. İstenmeyen kilo artışlarını durdurmak için beslenmeye dikkat etmeli, h...
cocuklarda-depresyon-olur-mu
Depresyon modern yaşamın getirdiği olumsuzluklar arasında gösterilen sağlık sorunlarından birisi olarak, depresyona giren insanların sayısında da giderek artış gözlenmekte, uzmanlar bu konuda pek çok tavsiyelerde bulunmaktadır. Son yıllarda yetişkin insanların büyük bir çoğunluğunun maruz kaldığı depresyon hasta...

Yorumlar